Construction

Construction

Marknadens bredaste sortiment av entreprenadmaskiner anpassade till de flesta situationer och uppdrag.
Kontakta oss

100% Cat-maskiner

Vi har marknadens bredaste utbud av entreprenadmaskiner, vilket innebär att vi har maskiner anpassade för de flesta situationer och uppdrag du står inför. Oavsett om det gäller att investera i en ny maskin, hyra maskin eller köpa ett begagnat alternativ - vi hjälper dig att hitta en lösning som passar dig!

Begagnade-maskiner

Utbudet av begagnade maskiner

Är du ute efter en Cat-maskin till ett fördelaktigt pris? Vi har samlat begagnade maskiner med olika uppställningsplatser runtom i Sverige. Välj det som passar dina behov och önskemål från listan.

Begagnade Cat-maskiner
Michael-Jungwirth_Ragn-Sells

Varför har ni valt att satsa på Caterpillar?

Caterpillars maskiner uppfyller våra krav på miljö och säkerhet. Likaså upplevs maskinerna väldigt genomtänkta när det gäller tillgänglighet av kontorll- och servicepunkter. Eftersom totalkostnaden är viktig betyder även närhet och ett bra samarbete mycket för oss, särskilt i ett eftermarknadspersektiv. Vi har ett gott samarbete med Zeppelin!

Mikael Jungwirth, fordonsspecialist på Ragn-Sells Avfallshantering AB.

Roger-Granlund

Vad är styrkan med Caterpillar?

"Jag lärde mig tidigt att Caterpillar står för kvalitet. Det är ett världsledande märke och andrahandsvärdet står sig bättre än andra. Vi har serviceavtal på allt som vi investerar och det gör det enkelt för oss när det gäller reperationer, service och underhåll.

Roger Granlund, Roger Granlunds Schakt & Bergteknik AB

Erik-Martensson_Umea-Entreprenad

Varför väljer ni Zeppelin och Caterpillar?

"Maskinerna går bra, det är få problem, förarna gillar dem och är med och tycker till om utrustningen. Är förarna nöjda är jag nöjd och då tar de också bra hand om maskinerna.

Erik Mårtensson, VD, Umeå Entreprenad

Michael-Jungwirth_Ragn-Sells

Varför har ni valt att satsa på Caterpillar?

Caterpillars maskiner uppfyller våra krav på miljö och säkerhet. Likaså upplevs maskinerna väldigt genomtänkta när det gäller tillgänglighet av kontorll- och servicepunkter. Eftersom totalkostnaden är viktig betyder även närhet och ett bra samarbete mycket för oss, särskilt i ett eftermarknadspersektiv. Vi har ett gott samarbete med Zeppelin!

Mikael Jungwirth, fordonsspecialist på Ragn-Sells Avfallshantering AB.

Roger-Granlund

Vad är styrkan med Caterpillar?

"Jag lärde mig tidigt att Caterpillar står för kvalitet. Det är ett världsledande märke och andrahandsvärdet står sig bättre än andra. Vi har serviceavtal på allt som vi investerar och det gör det enkelt för oss när det gäller reperationer, service och underhåll.

Roger Granlund, Roger Granlunds Schakt & Bergteknik AB

Erik-Martensson_Umea-Entreprenad

Varför väljer ni Zeppelin och Caterpillar?

"Maskinerna går bra, det är få problem, förarna gillar dem och är med och tycker till om utrustningen. Är förarna nöjda är jag nöjd och då tar de också bra hand om maskinerna.

Erik Mårtensson, VD, Umeå Entreprenad

image-modal

Hur ska du använda din maskin?

För att säkerställa att du väljer rätt alternativ för dig och din verksamhet har vi förklarat hur vi tänker i relationen mellan nya och begagnade maskiner, samt i vilka tillfällen hyra faktiskt är det bästa alternativet.

Läs mer

Kontaktuppgifter – Construction

Se alla kontaktuppgifter

Fredrik Werner

Maskinsäljare (Kompaktmaskiner)

Construction

073-340 83 70

fredrik.werner@zeppelin.com

Tony Dunghed

Maskinsäljare (Kompaktmaskiner)

Construction

072-712 58 33

tony.dunghed@zeppelin.com

Måns André

Maskinsäljare

Construction

070-556 96 07

mans.andre@zeppelin.com

Shai Aloni

Maskinsäljare

Construction

070-386 66 81

shai.aloni@zeppelin.com

Sören Karlsson

Maskinsäljare

Construction

070-697 81 83

soren.karlsson@zeppelin.com

Johan Nylander

Maskinsäljare

Construction

Eslöv

073-066 71 88

johan.nylander@zeppelin.com

Håkan Råberg

Maskinsäljare

Construction

070-275 88 44

hakan.raberg@zeppelin.com

Jan Lindblom

Maskinsäljare

Construction

070-2440038

jan.lindblom@zeppelin.com

Joakim Arvholm

Maskinsäljare

Construction

070-697 81 63

joakim.arvholm@zeppelin.com

Johannes Ljungqvist

Maskinsäljare

Construction

070-609 20 32

johannes.ljungqvist@zeppelin.com

Johan Lindsten

Maskinsäljare

Construction

070-615 03 49

johan.lindsten@zeppelin.com

Kristofer Uleskog

Maskinsäljare

Construction

072-232 14 05

kristofer.uleskog@zeppelin.com

Daniel Ovebrink

Maskinsäljare

Construction

070-535 96 06

daniel.ovebrink@zeppelin.com

Markus Zakrisson

Maskinsäljare

Construction

070-649 38 12

markus.zakrisson@zeppelin.com

Anders Forsberg

Produktchef (Bandgrävare 313-335)

Construction

070-316 45 86

j.anders.forsberg@zeppelin.com

Fredrik Forsman

Produktchef (Hjulgrävare & Bandgrävare 336-395)

Construction

070-655 88 70

fredrik.forsman@zeppelin.com

Magnus Eklöv

Produktchef (BCP & Paving)

Construction

072-238 39 18

magnus.eklov@zeppelin.com

Kristian Johansson

Produktchef (Hjullastare, Schaktare & Väghyvlar)

Construction

070-640 8340

kristian.johansson@zeppelin.com

Roger Arvidsson

Key Account Manager

Construction

073-059 91 62

roger.arvidsson@zeppelin.com

Göran Ullbrant

Servicesäljare

Construction

070-569 18 65

goran.ullbrant@zeppelin.com

Sebastian Stenbäcken

Säljchef

Construction

070-655 02 87

sebastian.stenbacken@zeppelin.com

Christer Andersson

Säljchef

Construction

070-508 17 85

christer.andersson@zeppelin.com

Anders Thuné

Säljdirektör

Construction

076-316 03 00

anders.thune@zeppelin.com

Thomas Gerlach

General Manager

Construction

070-556 76 88

thomas.gerlach@zeppelin.com

Håkan Halén

Maskinsäljare

Östersund

070-300 64 68

hakan.halen@zeppelin.com

Cat 908 Next Generation